Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Propolis

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği kovan içi temizliği ve yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Rengi, arının kullanıldığı  bitkiye  göre farklılık gösterir.  Genellikle koyu kahve rengidir .

Son günler de adını sıkça duyduğumuz doğanın bir mucizesi olan propolis özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmakta. Peki nedir propolisi bu kadar değerli yapan?

Bayanlarda menopoz öncesi ve sonrası kemik erimesi tedavisinde kullanılır

Üst solunum yolu hastalıklarında tedavi edicidir

Astım ,bronşit ,kulak,burun,boğaz hastalıklarında kullanılır

Romatizma ağrısında

Rahim iltihaplarında  ve adet düzensizliklerinde  kullanılır

Kireçlenme ,sinüzit,sedef,egzama ve zonada  

Bağışıklık sistemini düzenleyicidir.

Bakteri, maya ve virüsler üzerinde etkilidir
Kemoterapinin yan etkilerini azaltıcıdır

Kemoterapi alan hastalarda trombosit seviyesini yükselticidir

Kan şekerini ve lipitleri düzenleyicidir

Romatizma ağrılarını  gidericidir

Karaciğer ve böbrek koruyucu özelliğe sahiptir

Helicobacter pylori’de etkili olduğu belirlenmiştir.

Çocuklar için doğal antibiyotik olduğu bilinmektedir

 

Tüm bu söylenenlere bakılırsa kendisi tam bir mucize. Ancak propolisin az kullanıldığında etkisiz çok kullanıldığında da zehir etkisi yapan bir madde olduğunuda hatırlatmak isterim. Özellikle günümüze her üründe olduğu gibi propolisin de ticarete dökülmüştür .Üreticiler bilinçsizce sektör oluşturmuştur.

Bu çok değerli maddenin ilaç ya da  zehire dönüşmesinin kullanılan doz olduğu dikkate alındığında, bu derece faydalı etkileri olan bir maddenin  mutlaka kullanılacak olan dozunun belirlenmiş olması gerekir. Arıcılardan saf olarak temin edilen propolisin çiğnenmesi, etil alkol ile çözündürülen ev yapımı propolisin tüketilmesi, bilimsel olarak doğrulanmamış bir şekilde damla sayısı belirtilen propolisin bilinçsiz kullanılması son derece tehlikelidir. Ayrıca alkol, etanol, propilen glikol, gliserol gibi çözücülerin kullanıldığı propolis ürünleri kesinlikle çocuklara verilmemelidir. Eğer kan konsantrasyonunda çözücü %0,15-%0,2’yi aşarsa merkezi sinir sistemi depresyonu, hipoksi, koma ve konfüzyon gibi ciddi çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Maalesef bazı şirketler  kullanmakta oldukları çözücüleri gizlemekte; propilen glikol ’yi   buğday alkolü olarak belirtmekte ve çocuklar için  önermekte hiçbir sakınca görmemektedir!

Sağlıklı günler dilerim

Aygül Bora Mete

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...