Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Sağlık Bakanlığı Kozmetik Ürün Denetimleri ve Güvenli Ürün İçin Analiz Gerekliliği

  • Blog
  • Sağlık Bakanlığı Kozmetik Ürün Denetimleri ve Güvenli Ürün İçin Analiz Gerekliliği

2018 yılının ikinci 3 aylık döneminde  Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından kozmetik ürünlerin  piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri  gerçekleştirilmiştir.

 

Bu süreçte  316 kozmetik ürün denetlenmiştir. Bu kozmetik ürünlerden 210’u teknik düzenlemeye uygun bulunmamıştır. Ayrıca 13 adet güvensiz ürün tespit edilmiştir.

Tüm uygun olmayan ürünlere toplamda 590.603 TL’lik para cezası kesilmiştir.

 

Denetlenen ürünlerden teknik düzenlemeye aykırı olan  210 üründen  33’ünün yerli ve 177’sinin ithal olduğu; bunun yanında 13 adet güvensiz üründen 9’unun yerli ve 4’ünün ithal olduğu tespit edilmiştir.

 

Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı denetimlerini arttırmakta; ilk 3 aylık döneme göre piyasa denetimlerinde yaklaşık yüzde 70 daha fazla numune alımı gerçekleştirmiştir.

Hem teknik düzenlemeye uygun hem de güvenli ürün üretmek adına üreticilerin mevzuatların güncelliğini takip etmeleri ve yönetmeliklerde geçen analizleri gerçekleştirmelerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Kozmetik firmaları denetimlerdeki uygunsuz durumlarla ilgili aldıkları para cezaları ile maddi zarara uğramaktadır. Ancak firmalar için bundan daha önemli olan şey, bakanlığın sitesinde ilgili firma isimlerinin kamuoyu ile paylaşılması sonucu, prestij kaybına ve manevi zarara uğraması tehlikesidir.

Bütün bunların yaşanmaması için kozmetik üreticileri, teknik düzenlemeleri takip etmeli ve yönetmelikte istenen ilgili kozmetik analizlerini gerçekleştirmelidirler. 

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...