Bize Ulaşın

Staphylococcus Aureus Analizi

Laboratuvar ortamında kozmetik ürünlere dair çeşitli canlı mikroorganizmaların analiz çalışmasını gerçekleştirebiliyoruz. Tam donanımlı olan laboratuvarımızda yaptığımız analiz çalışmaları kapsamında staphylococcus aureus analizi de bulunuyor. Bu analizi öncelikle numuneden bir parça  alarak dilisyon eklenmesi sağlanıyor. Sonrasında ideal sıcaklık ve koşullar sağlandıktan sonra inkübasyona bırakılıyor. Dilisyon eklenmiş olan numunenin belirli bir süre beklemesi gerekiyor.

Bu süre tamamlandığında staphylococcus aureus analizi çalışmasına başlanabilir. Şüpheli kolonilerin doğrulama testi gerçekleştirdikten sonra sonuçlar pozitif ve negatif şekilde rapora ekleniyor. Pozitif olan kolonileri tespit edildi şeklinde ve negatif  olan kolonileri de tespit edilmedi şeklinde rapora ekliyoruz. Ardından bu rapor tarafınıza iletiliyor ve analiz çalışması da tamamlanmış oluyor.

Türkiye tıbbi cihaz ve ilaç kurumu tarafından hazırlanarak yayınlanan kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik kontrolüne ilişkin kılavuz kapsamında bazı mikroorganizmaların yapılan analiz çalışmalarında kontrolünden geçirilmesi gerekiyor. Hazırlanan raporların geçerli olabilmesi için mutlaka bu mikroorganizmaların mevcut olup olmadığının analiz edilmesi zorunda kılınıyor. Bu mikroorganizmalar şunlardır:

  • Küf ve maya sayımı
  • Toplam aerobik mezofilik bakteri sayımı
  • Pseudomonas aeruginosa
  • Staphylococcus aureus
  • Escherichia coli
  • Candida albicans

Kozmetik ürünlerden belirli bir miktarda numune alınması yukarıda sıralanan canlı mikroorganizmaların tespit edilmesi için yeterli olabiliyor. İçerisine dilisyon ekleyerek gerçekleştirdiğimiz analiz çalışmaları kapsamında bu mikroorganizmaların numunede mevcut olup olmadığını tespit edildi ya da edilmedi şeklinde raporlayabiliyoruz. Bilgi için bizi arayabilirsiniz.