Bize Ulaşın Shopping
Kariyer

Su Sebillerinin Temizliğine Dikkat

  • Blog
  • Su Sebillerinin Temizliğine Dikkat

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen sebil kullanımı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Özellikle iş yerleri, hastaneler, ortak kullanım alanları ve okulların yanı sıra artık evlerimizde de kullanılmaktadır. 

Su sebilleri kullanımı kolaylık sağlamaktadır, fakat belirli aralıklarla temizlenmedir.

Sebillerin temizliği son derece önemlidir. Bunun sebebi, sebillerin içerisinde uzun süre bekleyen suların biyofilm tabakası oluşturması, ve bunun sonucunda insan sağlığını etkileyecek sonuçlar doğurmasıdır. Biyofilm tabakası oluşması haricinde, sebil sularının mirobiyolojik açıdan kirli çıkmasının nedenlerinden birisi de, kullanılan damacanaların sebillere yerleştirilmeden önce iyi temizlenmemesidir. Bunun dışında sebili kullanan kişilerin, sebilin musluk kısımlarını kontamine etmesi ile de kirliliğe yol açabilirler.

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik, gereği sularda E.coli, T.koliform bakteri ve Enterokokların kontrolü yapılmalıdır ve elde edilen sonuçlarda bu baterilerin hiç bulunmaması gerekmektedir. Eğer sebil etkin olarak temizlenmezse, suda bulunmaması gereken bu patojen mikroorganizmalar üreyerek, suyu tüketen  kişilerde enfeksiyona neden olabilir.

Sonuç olarak, sebillerdeki suyun mikrobiyolojik açıdan uygunluğu belirli periyotlarda mikrobiyolojik olarak analiz edilmeli ve sebil dezenfeksiyonu etkin bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon