Bize Ulaşın Shopping
  • +90 (216) 470 81 48/49
  • saniter@saniter.com.tr
Kariyer

Kozmetiklerde Mineral Yağ Aranması

  • Blog
  • Kozmetiklerde Mineral Yağ Aranması

Mineral yağ, çok çeşitli kozmetik ürünlerinde ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan berrak kokusuz bir sıvıdır. Kozmetiklerde ve kişisel bakım ürünlerinde (“beyaz mineral yağı” olarak da bilinir) kullanılan mineral yağ, rafine edilmiş petrolden elde edilen bir malzemedir.

 

Kozmetiklerde ve kişisel bakım ürünlerinde neden kullanılıyor?

 

Nemlendirici ve cildi yumuşatıcı gibi birçok fayda sağlayan özelliğinden dolayı, banyo bakım ürünlerinden, saç bakım ürünlerinden cilt bakım kozmetiklerine kadar çok çeşitli kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmasını sağlamıştır.

 

Mineral yağ, ciltteki su kaybını azaltmaya ve nemlendirmeye yardımcı olma kabiliyetinden dolayı bebek losyonlarında, kremlerde, merhemlerde ve diğer birçok kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bir bileşendir.

 

Mineral yağlardan son zamanlarda kaçınılmaktadır. Bunların başlıca nedenleri aşağıda belirtilmiştir:

 

Mineral Yağın Olası Riskleri:

 

  • Mineral Yağ farklı sınıflarda mevcuttur. Kozmetiklerde, teknik dereceden daha saflaştırılmış “kozmetik dereceli” Mineral Yağ kullanılması gerekmektedir. Ancak maliyetler veya tedarikçinin yanlış yönlendirmeleri nedeniyle bazı kozmetik firmaları bu durumu göz önüne almamaktadır. Bu da mineral yağın üretimden kaynaklı kirlilik taşımasına neden olabilmektedir.

 

  • Mineral yağlar, gözenekleri tıkama riski nedeniyle özellikle ciltteki bakterilerden dolayı akne oluşturma riskine sahiptir.

 

 

  • Mineral Yağlardan kaçınmanın en önemli nedeni, bu yağın besin maddesi olmamasıdır. Sadece cildin üzerinde bir tabaka oluşturur ve nem kaybını önler. Cildin beslenmesine hiçbir şekilde katkıda bulunmamaktadır.

 

  • Mineral yağlar doğada kendiliğinden parçalanmamakta ve çevresel açıdan birçok dezavantaj bulundurmaktadır.

 

 

  • Mineral Yağa alternatif doğal içerikler arasında shea yağı, zeytinyağı , jojoba yağı, hindistancevizi ve üzüm çekirdeği yağları bulunmaktadır. Bu yağlar mineral yağın aksine esansiyel yağ asitleri, cildi sıkılaştırıcı besin maddeleri ve serbest radikalle savaşan antioksidanlare sahip olarak cilde birçok fayda sağlamaktadır.
Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon
Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...