Bize Ulaşın

Alzheimer ile Dans

  • Blog
  • Alzheimer ile Dans

Albert Einstein Tıp Kolejinde Nörolog Dr. Joe Verghese tarafından yönetilen 21 yıldır süren çalışmada hangi aktivitelerin beyin gelişiminde ve Alzheimer gelişiminde riski düşürmede etkili olduğunu saptamak için yapılan çalışmalarda sosyal dansın yaşlılarda bunamanın riskini %76 düşürdüğü tespit edilmiştir. Dr. Verghese ve  araştırma arkadaşları sosyal dans aktivitesinin beyinin nöroplastisitesi avantajını sağladığı ve  aktive ettiği teorisini önermiştir.

Yaşlanma sürecinde beyin hücrelerimizin ölmesine sebep olur, genellikle isim hafızası (sevdiklerimizin isimleri gibi)  ilk sıradadır, çünkü bu saklanmış bilgi kırıntısına tek bir nöral yol bağlantılıdır. Eğer bu nöral bağlantı koparsa bu bilgilerde beraberinde etkilenir.  

            Araştırmacılara göre bunamayı engellemek için anahtar yeni nöral yollar oluşturmaktır. Bunu yapmanın yolu da anında, anlık alınan hızlı kararlardır. Bu kararlardan her biri daha iyi bilişsel kaynağın oluşmasında ve daha kompleks nöral sinaps ağının oluşmasında etkilidir. Kısacası beynimizin bilgi saklaması için  daha çok nöral yollara sahip olması daha çok  ulaşabilir bilgiye sahip olmasını sağlar ve unutulma olasılığını azaltır.

Araştırmacılar her tür dansın daha çok nöral yollar oluşturmayacağını vurgulamıştır örneğin tekrarlamaya dayalı aynı adımların hatırlandığı danslar beyinde yeni nöral yollar oluşturmayacaktır. Bilişsel fonksiyonların gelişmesi daha önce denemediğimiz yeni şeyler öğrendiğimiz zaman olur. Yapılan çalışmada foxtrot, waltz, swing, tango,ve Latin dansları gib dansları yapan dansçılar bunamaya daha fazla direnç göstermişlerdir.

O zaman dans :)

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon