Bize Ulaşın

Nörovirüs Salgınları

  • Blog
  • Nörovirüs Salgınları

Norovirüslerin tanımlandığı akut gastroenterit salgınları ilk defa 1968 yılında Amerika’nın Ohio eyaletine bağlı Norwalk’taki ilköğretim okulu öğrencileri arasında görülmüş ve dışkı örneklerinde hastalık etkeni saptanmıştır.

Tüm yaş gruplarındaki salgınların ortalama %80’inden sorumlu olan ve sindirim sistemini tutan, norovirüs, karın bölgesinde ağrı, bulantı kusma ve ishal gibi yakınmalara neden olur. Norovirüslerin ortamdan temizlenmesi çok zordur çünkü yüksek sıcak ve soğuklara ve dezenfektanların çoğuna dayanıklıdır. norovirüs, suda uzun süre kalamaz, yaşamak için canlı dokuya gereksinim duyar. Hastalık, enfekte kişilerin dışkı ya da kusmukları ile etrafa saçtıkları veya yüzeylere bulaştırdıkları virüslerle temas sonrasında sağlıklı kişilere ağız yoluyla bulaşır. Bir defa bulaşınca da insandan insana kolayca yayılım gösterir.

Norovirüse maruz kaldıktan sonra genellikle 12 ila 48 saatte semptomlar gelişir ve çoğu kişi 1 ila 3 gün içinde iyileşir. Norovirüs hastaları çoğu zaman kendilerini aşırı derecede hasta hissedebilir ve gün boyunca  bir çok kez kusabilir veya ishal olabilirler. Bu, özellikle küçük çocuklarda, yaşlı erişkinlerde ve diğer hastalıkları olanlarda çok daha etkili olabilir.

Kapalı ortamlarda vücuda yerleşmesi daha hızlıdır. Su ya da nefes, hava yoluyla da vücuda girebilmektedir. Kirli sularda ve bu sularda yaşayan canlılardan çok rahat mide ve bağırsak iltihaplanabilir. Hastanelerden bulaşma olasılığı yüksektir. Aynı şekilde okul ve kalabalık ortamlarda çok rahat bulaşabilmektedir.

Norovirüsten uzak durmak ve etkilenmemek istiyorsanız eğer özellikle hijyene dikkat etmelisiniz. Ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Aynı şekilde meyve sebzeleri özenle dezenfekte etmelisiniz. Bu reaksiyonları yaşayan kişilerden uzak durmalı temasta bulunmamalısınız. Bu kişilerin temas ettikleri eşyaları, yiyecek ve giysileri çok iyi temizlemelisiniz. Kirli suları içmekten kaçınmalısınız. Kapalı ortamlarda çok uzun süre durmamalısınız.

Tedavisi nasıl olur?

Hastalığın özel bir tedavisi ve aşısı yoktur. Hastaların birçoğu 2 veya 3 gün içerisinde iyileşir. Genel tedavi, aşırı sıvı kaybetmemiş hastalara kaybettikleri sıvıyı ağız yoluyla almaları, aşırı sıvı kaybeden ya da kusması olan kişilere ise damar yoluyla gerekli sıvının verilmesi şeklinde olur. Bir insan bu enfeksiyona birden fazla yakalanabilir. Virüsün farklı serolojik tipleri olduğu için bunlardan birisiyle enfekte olan kişilerde, o tipe karşı oluşan antikorlar diğer tiplere karşı koruyucu etki sağlamazlar. Bu sebeple de virüse karşı koruyucu aşı geliştirilememiştir.

Norovirus enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilemez, çünkü  bakteriyel değil viral bir enfeksiyondur.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon