Bize Ulaşın

Kullandığınız Alkol Bazlı Dezenfektanlar Güvenilir Mi?

  • Blog
  • Kullandığınız Alkol Bazlı Dezenfektanlar Güvenilir Mi?

Tüm Dünya’da ortaya çıkan Coronavirüs salgını nedeniyle özellikle alkol bazlı dezenfektanlar sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Ancak son dönemde alkol bulunmasında yaşanan sıkıntı nedeniyle  gerek sahte gerek içindeki alkol oranının düşük olması nedeniyle etkisiz olan dezenfektanların piyasaya sürüldüğü haberleri sıkça duyulmaktadır. 

El antisepsisinde sık kullanılan alkoller %60-90 ( optimal %70) yoğunlukta etkilidir. Sulandırılmamış alkol genel olarak %95 yoğunlukta satılmaktadır. Eğer alkol saf olan bu haliyle kullanıldığında hem ortalama %25 gereksiz sarfiyat yapılmakta hem de  %70 alkole göre daha hızlı buharlaşarak ciltte daha kısa süre kalmaktadır. Bunun yanında daha fazla cilt tahrişine yol açması da bir diğer olumsuz etkisidir. 

Bunun yanında daha tehlikeli olan bir diğer nokta ise bu tip ürünlerde etil alkol yerine metil alkol kullanılmasıdır. Metil alkol kullanılan ürünler  çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilme riski doğurmaktadır.

Özetle uygun bir alkol bazlı dezenfektan  optimal %70 oranında etil alkol içermelidir. Metil alkol ise kesinlikle içermemelidir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon