Bize Ulaşın

Kozmetik Ürünlerde Hızlandırılmış Raf Ömrü Testleri

  • Blog
  • Kozmetik Ürünlerde Hızlandırılmış Raf Ömrü Testleri

Hızlandırılmış raf ömrü testleri, normal satış ve tüketim şartlarının dışındaki sıcaklık ve nem içeren yapay ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Hızlandırılmış yaşlandırma testleri sonrasında ürüne gerekli görülen fiziksel, mikrobiyal ve kimyasal analizler yapılarak ürünün stabilitesi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Hızlandırılmış yaşlandırma testlerinde sıcaklık ve süreler üründen ürüne değişkenlik göstermektedir.

Bekletme süresinin sonunda ürünler renk, koku, görünüm, pH, ağırlık değişimi, viskozite, mikrobiyal yük ve gerekli ise uluslararası  analiz metodlarına göre yapılan antimikrobiyal etkinlik ve ambalaj testlerine tabi tutularak fiziksel, mikrobiyolojik ve  kimyasal olarak analiz edilmektedir.

Hızlandırılmış yaşlandırma çalışmalarında ürünün cinsine göre belirlenen analiz parametrelerinin test sonuçlarında herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkar ise öngörülen raf ömrü süresince ürünlerin stabilitesini koruyamayacağı anlaşılmalı ve üretici gerek ürün içeriğinde gerekse ambalajında bir takım farklılıklar gerçekleştirmelidir.

Hızlandırılmış Yaşlandırma Testleri, üründe ortaya çıkabilecek  olası problemleri önlemek ve maddi –manevi kayıpların engellenmesi  için yapılması gerekli olan testlerdir.

Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon